קדושת העיניים

הרב מאיר דוד שמואלי – קדושת העיניים

קדושת העיניים

בעוסקינו בנושא קדושת העיניים קמה וגם ניצבת לה השאלה, וכי מה ראייה פחותה של מראה שאינו תואם את התורה יכול לגרום לנו, וכן איזה נזק עתידי יכול לצמוח ממראה אסור, ובפרט אם עבר זמן רב וראייה זו נשכחה מאתנו?

לשאלה זו אפשר להשיב כמה תשובות, אבל בקוראי באחת הפעמים בספר הנפלא בעין יהודית (ח׳׳א עמוד 159 בנושא ספר הזכרונות), מצאתי את אחת התשובות המספקות והמשכנעות, והמוכיחות בעליל, שחור על גבי לבן, את חומרת הנזק העצום שנגרם לכל בן תמותה בהסתכלות אחת, וכל שכן בהסתכלויות רבות, ולכן ראיתי לנכון להעתיק את עיקר דבריו שהם כקילורין לעין.

השודד מתחנת הלוטו

באחד מהימים נשדד לאור היום מוכר פייס בעיר חיפה, השדידה התבצעה במהירות מרבית, וגם השודד הצליח לברוח ולחמוק במהירות גדולה, הנשדד בקושי שראה את פני השודד בתוך אותה סערה שהתחוללה בקרבו.

כשהגיעה המשטרה וניסתה לחוקרו איך השודד נראה, לא הצליח הנשדד לתארו, ואף כשהראו לו קלסתרי אנשים המוכרים כאנשי פשע, מיודענו לא הצליח להצביע על דמות מסוימת.

המשטרה הזמינה מהפנט ידוע, והוא הביא את הנשדד לזכרון רגע השדידה, והוציא מפיו פרטים מדויקים של תווי הנשדד בדייקנות מפליאה, כאילו שכרגע עומד השודד לפניו, וכך הגיע המשטרה לקלסתר פניו של השודד. מעשה זה מגלה לנו שכל מה שאדם רואה אפילו בזמן מועט, נרשם במוחו.

זכרון ילדות

עוד מסופר על ,גויה פולניה זקנה, כשהיתה בדמדומי מחלתה, מלמלה לתדהמת משפחתה קטעים של שפה שאינה מוכרת, הם ביררו איזו שפה אמם מדברת, עד שנודע להם שהיא גורסת את ספר הזוהר הקדוש, וכך היתה אומרת קטעים ארוכים, היא ציטטה אותם כאילו שלמדה אותם בעל פה.

דבר זה נחקר והתברר, שבצעירותה שמשה כמשרתת של יהודי חסיד, שהלה היה נוהג לקרוא קטעי זוהר בקול רם, הדברים נקלטו במוחה, ועלו במדוייק בשעת מחלתה.

כמו כן ידועה התופעה שאדם מבוגר נזכר בדברים פחותי ערך מלפני שנים מרובות. הוא יכול להזכר באיזו סוג צבע עגלה נשאוהו בהיותו קטן.

וכן פסיכיאטרים המשתמשים באסוסיאציות, מצליחים לדלות ממעמקי תת ההכרה של הפציינט, זכרונות מזמן הינקות. וכן במצב מחלה או בהשפעת סמים, אדם נזכר בחוויות נשכחות בפירוט רב.

חכמי המדע

אומרים חכמי המדע שמגע של אלקטרודות חשמליות דקות ביותר, בתאי המוח של אדם שניתחו ניתוח מוח, מביא מנותחים לזכור דברים שנשכחו מאתם, אין זו זכירה רגילה של אדם הנזכר במאורע מן העבר, זכירה זו היא בהרגשה יותר חזקה, בהרגשה של הווה שיש לזוכר, כאילו הוא חי את החוויה הנזכרת ברגע זה.

מסופר על אשה שניתחו אותה במוחה ונגעו שם באלקטרודות חשמליות דקות ביותר, היא טענה ששומעת כעת את השירה שהיתה של אחד המופעים שפעם השתתפה בו.

מסקנת החוקרים

עובדות אלו ורבות כמותן, הביאו את החוקרים למסקנה, שכל מה שאדם ראה במשך כל ימי חייו, עד לפרטי פרטים, הכל נחקק במוחו והכל נשאר שם לעד. למשל אדם שנכנס לאולם חתונות למשך זמן קצר מאד, איחל מזל טוב ויצא, בדרכו לשולחן הכבוד ראה במבטו ימינה ושמאלה, וכן ממולו אנשים רבים, כשינסה לזכור איך אותם אנשים שלא הכיר נראים, לא יצליח לדמיין, אך האמת שאותם אנשים דמותם נחקקה במוחו לפרטי פרטים, אפילו שראה אותם בפרק זמן קצר ביותר.

למגוון שיחות נוספות כנסו לדף הבית שלנו ישיבת חזון מרדכי או לערוץ שלנו ערוץ רשמי ניתן להאזין לנו גם בקו המידע 0747964728

שתף פוסט זה עם חברים

נושאים קשורים.

האמוראים חזרו

האמוראים חזרו על לימודם!!

האמוראים חזרו מה נענה אנו אחריהם !! בקונטרס הנפלא (שינון התורה עמוד 18 והלאה), כתב, ועתה נתבונן בדבר, איך שהאמוראים ראו לעצמם הכרח בריבוי החזרה,

קרא עוד »
מאמרי

מאמרי חז"ל על חזרת הלימוד

מאמרי חז"ל מהש״ס על ערך וגדלות החזרה. איתא במס' מגילה (דף ו:), לאוקמיה גירסא סייעתא דשמיא, פרש״י לאוקמיה גירסא שלא תשתכח ממנו ע״כ. ובכדי לזכות

קרא עוד »
למה צריך להרבות בחזרה

למה צריך להרבות בחזרה?

למה צריך להרבות בחזרה? אך באמת שברמב״ן מבואר שלא כך הוא המהלך, דהנה במסכת בבא מציעא (דף כ״ט, ע״ב) בסוגיה דמוצא ספרים מבואר, שלא ילמד

קרא עוד »